موزه ی نان مشهد

Rate this post

موزه نان مشهد

در سراسر دنیا نان ها بر اساس آداب اقوام و ملل مختلف دارای انواع متفاوتی هستند. هر کدام از این نان ها بر حسب تناسب و شرایط اقلیمی مردم منطقه به شکل های متفاوتی تهیه می شوند.در این مطلب شما با موزه نان مشهد آشنا خواهید شد.

موزه نان مشهد متعلق به شرکت “نان صنعتی گندم دشت مشهد” یکی از بزرگترین تولید کننده های انواع نان صنعتی در خاورمیانه است. نان و فرهنگ نان در مرز و بوم ما تا حدی حائز اهمیت است ،که مسولین عزیز شرکت در آبان ماه سال ۹۰ به طور رسمی از موزه نان مشهد رونمایی کردند. این موزه در نوع خود نخستین در ایران و خاورمیانه بشمار می آید .

سایر موزه های نان در جهان

نخستین موزه نان جهان در سال ۱۹۵۵ و در آلمان به نام “موزه فرهنگ نان” راه اندازی شد که هم اکنون مورد توجه گردشگران این کشور قرار گرفته است. هم چنین ۱۲ موزه نان دیگر در سایر نقاط دنیا فعال هستند که می توان به موزه نان در سنت پترزبورگ و شهر تولای روسیه، موزه نان برزیل، موزه نان در شهر مایورکا اسپانیا، موزه نان در لیتوانی و سوئیس و همچنین چندین موزه نان در کشور فرانسه اشاره کرد.

داخل موزه نان مشهد

معماری موزه نان مشهد

با تکیه بر معماری سنتی با هدف فعالیت فرهنگی و سیاست تبلیغاتی شرکت و نیاز کارفرما مطرح شده است . در طراحی موزه اساس طراحی با معماری سنتی-ایرانی با استفاده از ساده ترین مصالح (آجر ایرانی ، کاهگل ، چوب و گچ) و هنر استاد کاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و . . . مورد نظر قرار گرفته است.پیشنهاد میدهیم درتور مشهد حتما از این مجموعه دیدن کنید.

انواع نان های موزه نان مشهد
 • نان سفید:از آرد سفید تهیه می شود؛ آرد سفید آردی است که در تهیه آن فقط از دانه غلات استفاده می شود.
 • نان قهوه ای:به دلیل آنکه در تهیه آن، دانه و ۱۰ درصد پوسته دانه (سبوس) به کار می رود به نان قهوه ای معروف است.
 • نان جوانه گندم:به آرد این نان در هنگام پخت پودر جوانه گندم اضافه می شود.
 • نان غلات:در آرد این نان که قهوه ای رنگ است انواع غلات را به صورت دانه کامل اضافه می کنند.
 • نان لواش:نان لواش که متشکل از آرد، آب، خمیر مایه و نمک است بسیارنرم، تخت و نازک می باشد. نان لواش اصلی، بسیار نازک است و به محض قرار گرفتن در جریان هوا تازه به راحتی وسریع خشک میشود.
 • نان سنگک:این نان دارای ضخامت بیشتری نسبت به لواش است و فقط در ایران پخت می شود. به نان سنگک نان خمیری نیز می گویند.
 • نان بربری:این نان نسبت به سنگک و لواش سفت تر است. به اعتقاد برخی افراد این نان متعلق به قبیله ای عشایری به نان بربر بوده است که توسط یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داده شده اند.
 • نان روغنی:این نان با نام نان خشک (خشکه) نیز شناخته میشود. این نان از خمیر فطیر به همراه روغن گوسفند تهیه می شود. این نان پس از پخت، خشک و ترد شده و مانند بیسکویت می شود. نان روغنی به دو صورت پخت میشود در نوع ساده آن از کنجد استفاده میشود و درنوع شیرین آن شیره انگور یا شکر اضافه میشود.
 • نان شیرمال :این نان به لحاظ بافت بسیارنرم و ظریف است. اغلب این نان را در روزهای عید مصرف می کنند.
 • نان سبوس دار:نان سبوس دار جزو غنی ترین نان ها محسوب میشود. این نان به طور متوسط دارای دو برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری نسبت به نان سفید است. فیبر موجود در این نان برای رفع یبوست بسیار مفید است علاوه بر آن علیه امراض میکروبی روده اقدام می کند و سیستم ایمنی بدن را فعال می نمایند. فیبرهم چنین کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب کرده و از روده دفع می کنند.
 نانوا در داخل موزه نان مشهد

نانوا در داخل موزه نان مشهد

بخشهای موزه نان مشهد

 • غرفه کشاورزی
  این غرفه یکی از زیباترین غرفه های این موزه است که زحمات فراوان کشاورزان را تداعی می کند که شامل: بذر افشانی ، خرمن کوبی، گندم چینی و چک زدن می شود.
 • آسیاب بانی
  نمایش آسیاب بانی در این موزه برای نمایان کننده قدرت بازوان و همت زنان و مردان ایرانی در گذشته است: دستاس، آسیاب و آسباد از جمله ابتدایی ترین ابزار آلاتی است که مردم در گذشته از آنها برای ساخت آرد استفاده می کردند.
 • آتش
  همانطور که می دانید آتش آخرین عنصر چهار گانه طبیعت است .در این غرفه از نمایشگاه چند نوع تنور و نان به نمایش گذاشته شده است که شامل تنورسنگی، انواع تنور سفالی،تنورمال، تنورعشایری، تنور حیاطی یا ایستاده و تنور ساج می باشد.

آدرس موزه نان مشهد

مشهد، کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت مشهد

 

جهت رزرو هتل در مشهد  می توانید از طریق لینک زیر آنلاین رزرو کنید یا با ما در تماس باشید.

رزرو آنلاین هتل جواهر شرق

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *