کلیسای مسروپ مقدس مشهد

۵ (۱۰۰%) ۶ votes

کلیسای مسروپ مقدس مشهد

اکثر اقلیت‌های مذهبی در ایران همواره مکان‌هایی را برای عبادت خود دارند، از جمله این اماکن می‌توانیم به کلیسای مسروپ اشاره کنیم.کلیسای مسروپ مقدس مربوط به دوره پهلوی است و در «میدان دهم دی» شهر مشهد واقع است. این کلیسا در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط ارمنی‌های ساکن همان شهر بنا گردیده است. این مکان به عنوان نمازخانه ارامنه در سال ۱۳۳۰ سند خورده ، پس از آن به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفته ،و در حال حاضر ۴ سال است که به ثبت ملی رسیده است.


معماری کلیسای مسروپ مقدس مشهد

کلیسای مسروپ مقدس مشهد ستوندار بشکل مستطیل در جهت شرق به غرب است که محراب آن در قسمت شرقی قرار دارد. بر روی دیوارهای شمالی و جنوبی نورگیرهایی دارد. بنای کلیسا دارای زیرزمینی است با دریچه‌های متعدد به سمت خارج که به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان بنا شده است و به همین علت نیز کف کلیسا از سطح محوطه اطراف آن مرتفع تر می‌باشد و جهت ورود به داخل کلیسا پلکانهایی در جلوی ورودی غربی تعبیه شده است.

نمایی کلی کلیسای مسروپ مقدس مشهد

برج ناقوسخانه بالای این پله‌ها قرار دارد. سقف کلیسا به جز در قسمت محراب که بالای آن گنبد با نورگیرهای متعددی تعبیه شده است با شیروانی پوشانده شده است. در اطراف کلیسا ساختمان‌های اداری و مدرسه ارمنی‌های مشهد قرار دارد.در قسمتی از حیات کلیسا کتابخانه‌ای قدیمی واقع شده است که بیش از هزار جلد کتاب به زبان ارمنی و روسی دارد این کتابخانه در سال ۱۹۶۱ به ثبت رسیده است کتاب‌های این کتابخانه با توجه به رطوبتی که کف و دیوارها را فرا گرفته است روبه نابودی میرود.

نحوه برگزاری مراسم در کلیسای مسروپ مقدس مشهد

تا چند سال بعد از انقلاب این کلیسا فعال بود اما به دلیل مهاجرت ارامنه از مشهد به تبریز، تهران و اصفهان این کلیسا دیگر فعالیتی ندارد مگر مراسمات خیلی خاص که ارامنه به مشهد می آیند آن هم به صورت تک نفره و یا خانوادگی مراسمات مذهبی خود را به جا می آورند و می‌روند اما هیچ گونه مراسم گروهی در این مکان دیگر برگزار نمی‌شود.پیشنهاد میددهیم در تور مشهد از این کلیسای زیبا دیدن کنید.

آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد

در خیابان ارگ(امام خمینی امروز) در حوالی میدان سوم اسفند(ده دی امروز) واقع شده است که گنبد سفید و صلیبی که در نوک آن قرار دارد قابل مشاهد است.

جهت رزرو هتل در مشهد  می توانید از طریق لینک زیر آنلاین رزرو کنید یا با ما در تماس باشید.

رزرو آنلاین هتل جواهر شرق

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *